Praveké umenie (40 000 - 2 000 rokov pred Kristom)

Je to najstaršie vývojové obdobie človeka, o ktorom existuje len málo informácií a nie sú z neho žiadne písomné pamiatky.  Ide o predhistorické, preddejinné obdobie o ktorom svedčia artefakty archeologických nálezcov a porovnávacie výskumy sociológov, psychológov, etnológov či posledné vedecké metódy, akými je napr. uhlíková analýza. Objavy výtvarných prejavov pravekého človeka sú staré len približne 160 rokov. 

 

Paleolit - staršia doba kamenná: 40 000 - 10 000 r. pred Kr. 

Najstaršie výtvarné prejavy sú pripisované cromagnonskému človeku z tohto obdobia, ktorý žil v Európe a Ázii. Prvé stopy paleolitického umenia sa vyskytujú už v jeho staršej fáze, kedy sa nachádzajú rozličné rytiny na skalných stenách vyplnené červeným okrom. Najvýznamnejšou jaskyňou z tohto obdobia je jaskyňa Altamira v sev. Španielsku. Hlavný rozvoj tohto umenia nastáva v jeho mladšej fáze. Keďže jaskyne slúžili na rôzne kultové obrady, vznik malieb bol podmienený mágiou a obradom zasväcovania. Ich hlavnou témou bol lov a rozmnožovanie. Znázornené boli ale aj zvieratá, ktoré boli namaľované realisticky a v postoji, ktorý je pre zviera typický. Ťažisko krezby už nie je na kontúre, ale na farbe. Kresby majú plne rozvinutú perspektívu a vyriešený je aj problém tieňovania v jednej farbe. Ako farby sa používali rôzne suroviny z prírody - oker, mangán, kysličníky železa. 

Paleolit, neolit:

Doposiaľ  ale nie je známe, či bola motiváciou pravekého človeka potreba tvoriť, zachycovať svoj okolitý svet, či loveské rituály. Ako tu už bolo spomenuté, najstaršie výtvarné prejavy sa zachovali v jaskyniach. Išlo o  imobilné (jaskynné maľby) a mobilné (rytiny do kosti, sošky Venuší, zvierat) prejavy.

Najzákladnejším delením výtvarného prejavu pravekého človeka:

- realistická tendencia zobrazenia v záp. Európe

- geometrická abstrakcia vo východoeu. časti

Ďalšími prejavmi boli aj tzv. makkaroni - plynulé stopy rukou do mäkkého ílovitého materiálu. Vyskytujú sa aj odtlačky rúk, či ich maľba - predovšetkým ľavej ruky. Končatiny bývajú občas obtiahnuté tmavou farbou. 

V jaskynnom maliarstve sa najprv prejavuje ,,archaický štýl", neskôr realistické, či expresívne zobrazovanie zvieracích motívov. Známymi jaskyňami sú Lascaux, Rouffignac, Niaux Les Trois Fréres, Font-de-Gaume, či Altamira z ktorých väčšina sa nachádza vo franko-kantaberskej oblasti. 

 

Štýly jaskynných malieb:

1. Frankokantáberský - vyznačuje sa monumentálnou veľkosťou kresby a zvieratá sú namaľované v pokoji

2. Levantínsky - je veľmi živý, zvieratá sú zachytené v pohybe, stráca sa monumentálnosť kresby

   - z tejto oblasti tiež poznáme kresby ľudí - sú nakreslení v odeve a kresby zachytávajú rozličné pohybové scény

   - najvýznamnejším náleziskom je jaskyňa Lascaux v juž. Francúzsku, kde sa nachádza viac ako 500 obrazov - maľby sa datujú do obdobia 13 000 pred Kristom

Z tohto obdobia poznáme tiež malé plastiky z mamutoviny alebo kostí, ktoré zobrazujú ženu - matku, tzv. Venušu. 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria: Praveké umenie